تبلیغات
قسمت فرهنگی کانون - راز گمشده مجنون از زبان نویسنده تنها كتاب درباره شهید علی هاشمی


قسمت فرهنگی کانون

کدام برگ را از تقویم ها کنده اند که تاریخ هیچگاه به جمعه نمی رسه....


مرضیه نظر‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص به نگارش درآوردن زندگینامه شهید «علی هاشمی» با عنوان «راز گمشده مجنون»، اظهار داشت: كتاب «راز گمشده مجنون» نخستین اثری بود كه ارائه دادم و اكنون می‌خواهم شهیدی كه هاله‌ای از گمنامی و مظلومیت او را احاطه كرده بود، مطرح شود.

وی ادامه داد: شهید «علی هاشمی» از فرماندهان شناسایی و اطلاعات بوده است و یكی از شهدای گمنام دوران دفاع مقدس است و اكنون دوست دارم این شهید از گمنامی بیرون آید.

نویسنده كتاب «راز گمشده مجنون» با بیان اینكه با دیدن بنرهای عكس «شهید علی هاشمی» در میدان‌های اصلی تهران خیلی مسرورم، خاطرنشان كرد: كار برای شهدا حواله‌ای است؛ قبل از شروع كار شرایط روحی خاصی داشتم كه با پیشنهاد دوستان، این كار را بدون وقفه پذیرفتم.

* در سیر تحقیقات به بزرگی شهید هاشمی پی می‌بردم

وی اضافه كرد: تحقیقات در زمینه زندگی شهید «علی هاشمی» را با مصاحبه با 50 نفر از همرزمان و دوستان و خانواده این شهید در تهران آغاز كردم و برای دیدار با خانواده شهید و همرزمان به اهواز اعزام شدم.

نظرلو خاطرنشان كرد: در سیر انجام كار و تحقیقات به این قضیه پی ‌بردم كه شهید هاشمی چقدر بزرگ و گمنام است.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس شهید هاشمی در عمده عملیات‌های مهم مانند عملیات خیبر و بدر، فرماندهی شناسایی و اطلاعات قرارگاه نصر و فرماندهی سپاه ششم امام صادق (ع) را بر عهده داشت؛ وی در عملیات‌های اوایل جنگ تحمیلی حضور داشته و سپاه سوسنگرد را احیا كرد؛ جزایر مجنون را در سال 67 تا پایان جنگ حفظ كرد؛ این شهید تمام این كارها را انجام داد ولی هیچ اسمی از ایشان در این وقایع برده نشده است.

نویسنده كتاب «راز گمشده مجنون» اظهار داشت: بر طبق اسناد، شهید هاشمی گفته بود «ما مقلد امام خمینی (ره) هستیم؛ جزایر را از دست نمی‌دهم؛ اگر جزایر برود من هم می‌روم» و روزی كه جزایر سقوط كرد و عراق به منطقه شیمیایی زد، شهید علی هاشمی به همراه نیروهایش در قرارگاه حضور داشت و هرچه فرماندهان به او گفتند كه عقب‌نشینی كند، گفته بود «نیروهای من در اینجا به شهادت رسیده‌اند، نمی‌توانم جواب شهدای اینجا را بدهم؛ من بیایم عقب چه ‌بگویم».

* نمی‌دانستم شهید «علی هاشمی» مزاری ندارد

وی ادامه داد: شهید هاشمی به همراه نیروهایش در قرارگاه‌ ‌ماند؛ 6 بالگرد عراقی در آن منطقه هلی‌برد كردند سپس آنها از قرارگاه به بیرون آمدند و سرنوشت آنها در هاله‌ای از ابهام ‌ماند تا اینكه پس از 22 سال در 2 هفته اخیر سرنوشت آنها آشكار شد كه در همان موقع شهید شده بودند.

نویسنده كتاب «راز گمشده مجنون» خاطرنشان كرد: این اثر خیلی خاص برای من شروع شد. افرادی كه با آنها مصاحبه كردم، اكثراً نیروهایی از قرارگاه قدس هستند و پیدا كردن هركدام از این افراد برای مصاحبه كار خیلی سختی بود و عجیب بود كه همه آنها برای ارائه این اثر، پای كار می‌آمدند.

وی ادامه داد: در طول این 22 سال هیچ كاری برای این شهید انجام نشده بود؛ زمانی كه می‌خواستم كار را شروع كنم از دوستان شهید خواستم مزار این شهید را نشانم بدهند تا از او یاری جویم كه گفتند «شهید مزاری ندارد».

*عطر و بركت ماه مبارك رمضان در كتاب «راز گمشده مجنون» پیچیده است

نظرلو با بیان اینكه از 2 سال گذشته این كار را آغاز كردم، افزود: پس از جمع‌آوری اطلاعات حدود 5 ماه این كار راكد ماند تا اینكه به صورت مستقل این كار را از اول ماه مبارك رمضان در شب‌های این ماه مبارك آغاز كردم و در روز عید سعید فطر قالب كلی كار را ارائه دادم ولی ویراستاری و جابجایی جملات این كار چند ماه طول كشید.

وی با بیان اینكه عطر شب‌های ماه مبارك رمضان در این كار پیچیده است، اضافه كرد: تأثیر‌گذاری و بركتی كه در این كار دیده می‌شود به خاطر نگارش من نیست بلكه به خاطر انجام این كار در ایام ماه مبارك رمضان است.

* انتخاب عنوان «راز گمشده مجنون» به خاطر سرنوشت مبهم شهید هاشمی

نویسنده كتاب «راز گمشده مجنون» در خصوص انتخاب عنوان كتاب «راز گمشده مجنون» اظهار داشت: به خاطر سرنوشت مبهم شهید علی هاشمی و ایهامی كه در كلمه مجنون راجع به منطقه جزیره مجنون و ماجرای معروف لیلی و مجنون است، این عنوان را انتخاب كردم.

* با شنیدن خبر پیداشدن پیكر شهید هاشمی بی‌اختیار اشك می‌ریختم

نظرلو درخصوص چگونگی مطلع شدن از پیدا شدن پیكر شهید «علی هاشمی» اظهار داشت: در غرفه نمایشگاه كتاب حضور داشتم كه یكی از كارمندان معاونت انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به بنده اطلاع داد «با توجه تقارن پیدا شدن پیكر مطهر شهید «علی هاشمی» و چاپ كتاب زندگینامه این شهید، برای رونمایی كتاب «راز گمشده مجنون» طی مراسمی در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار خواهد شد، كه از شما دعوت می‌كنیم در این مراسم حضور پیدا كنید»؛ با شنیدن این خبر بی‌اختیار گریه می‌كردم.

* تقارن رونمایی كتاب با پیدا شدن پیكر شهید هاشمی هوشیاری برای ماست

وی افزود: این قضیه برای من خیلی تعجب‌آور بود كه پیكر مطهر شهید علی هاشمی بعد از 22 سال زمانی پیدا شود كه تنها كتابی كه درباره ایشان نوشته شده، به چاپ رسد.

نویسنده كتاب «راز گمشده مجنون» خاطرنشان كرد: كتاب «راز گمشده مجنون» در نخستین هفته اردیبهشت از زیر چاپ در آمد و در همین ماه پیكر مطهر این شهید پیدا شد؛ احساس می‌كنم حكمتی در این اتفاق است و نشانه‌ای برای هوشیاری ماست.

نوشته شده در جمعه 24 اردیبهشت 1389 | ساعت 03:55 ب.ظ | توسط برنایان |نظرات |قالب رایگان وبلاگ پیچك دات نت